Ç.D. Ödül Duyurusu

Değerli Üyeler,

2019 Çeviri Derneği Onur Ödülü’ne, Elif Ertan Genç Soluk Ödülü’ne ve Meslekte Başarı Ödülü’ne aday gösterme sürecinin başladığını duyurmaktan her sene olduğu gibi büyük mutlu duyuyoruz.

2001 yılından beri süreklilik kazanan Çeviri Derneği Ödülleri, Çeviri Derneği’nin üyelik yapısına da uygun olarak çevirinin tüm alanlarından (yazın, konferans çevirisi, özel alan çevirisi, toplum çevirisi) ve farklı konumdaki kişilere (çevirmen, akademisyen, mesleğin gelişimine katkı sunan) verildi. Bu yelpazeyi daha da genişleterek devam ettirmeyi amaçlıyoruz.

Derneğimizin de içinde bulunduğu ve aktif rol oynadığı Çevirmen Meslek Standardı ve Mesleki Yeterlilik çalışmalarında belirlenen başlıklarda (Özel Alan Çevirmeni, Yerelleştirme Çevirmeni, Konferans Çevirmeni, Toplum Çevirmeni, İrtibat Çevirmeni ve İşaret Dili Çevirmeni, Sesli Betimleme Çevirmeni, Yazın Çevirmeni, Görsel İşitsel Çevirmen) ilk defa geçen yıl önerilmiş ve seçilmiş çevirmenlere ödül verilmiştir. Bu yıl da bu başlıklarda 2019 yılı için ödül verilecektir.

Ödül Yönetmeliği uyarınca sürece ilişkin birkaç hatırlatma yapmak istiyoruz:

 • Çeviri Derneği Onur Ödülü,  çeviri alanında uzun yıllar hizmet vermiş, önemli başarılara imza atmış, örnek kişiliği ve toplumsal sorumluluğuyla alana kalıcı katkılarda bulunmuş meslekte kıdemli kişilere verildiği gibi bu yıldan itibaren başarılarıyla fark yaratmış mesleğinde uzman kişilere de verilecektir.
  • Çeviri Derneği Elif Ertan Genç Soluk Ödülü, çeviri alanında yenilikçi adımlar atmış, kişiliği ve toplumsal sorumluluğuyla örnek bir profil çizen ve çeviri alanının geleceğine kalıcı katkılarda bulunma potansiyeli gösteren genç kuşaktan kişilere verilir.
  • Ödül verileceklerin belirlenmesinde Çeviri Derneği’nin üyelik profiliyle koşut yaklaşım izlenir ve çeviri kapsamındaki tüm alanlardan ve tüm faaliyet türlerinden kişilere ödül verilebilir.
  • Bir ödül birden fazla kişiye verilebilir. Aynı kategorideki bir ödülün birden fazla kişiye verilmesi durumunda farklı alanlardan ve/veya farklı faaliyet türlerinden kişiler seçilir.

Ödülleri her yıl olduğu gibi 30 Eylül Dünya Çeviri Günü’nde vermeyi amaçlıyoruz. Ödüllere aday gösterme süreci 10 Eylül Ağustos 2019 tarihine kadar devam edecektir. Süreç şu şekilde işleyecektir:

 • Çeviri Derneği’nin (Genel Merkez ve şubelerinin) her bir üyesi (tam üye, gönüllü üye, danışman üye, onur üyesi) ödüllere aday gösterebilir. Ödüle derneğimiz üyesi olan veya olmayan uygun nitelikteki herkes aday gösterilebilir.
  • Aday gösteren üye, aday gösterdiği kişi için bir aday dosyası hazırlar; dosyada adayın özelliklerine, çalışmalarına ve yukarıda belirtilen çerçeve içinde hangi gerekçelerle aday gösterdiğini belirtir. Birden çok üyenin aralarında iletişim kurarak tek dosyaya imza atmak suretiyle aynı kişiyi aday göstermesi mümkündür. Adayların isimleri gizli tutulacaktır. Aday dosyaları Yönetim Kurulu’na sunulmak üzere aşağıda belirtilen posta veya e-posta adresine gönderilecektir (Aday isimlerini genel grupta paylaşmamanızı önemle rica ederiz.).

İletişim adresi: Eğitim Mah. Asil Sok. Raba İş Merkezi No:1  Kat.3 D:8 Kadıköy / İstanbul

 • Yönetim Kurulu gelen dosyaları düzenleyerek Danışma Kurulu’na iletecektir. Danışma Kurulu yapacağı bir toplantıyla 2019 Çeviri Derneği Ödülleri’nin sahiplerini belirleyecektir.

Aday gösterme formu ekte dikkatlerinize sunulmuştur, ayrıca web sitemiz üzerinden de erişebilirsiniz : www.ceviridernegi.org/ceviri-dernegi-2019-odulleri/

Değerli katkılarınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

Çeviri Derneği Yönetim Kurulu