ARÇ’ın Deprem Çalışmaları Hakkında Bilgilendirme

Please click for the English version

Güncelleme: 10 Şubat 2023 / 10.32

Çeviri Derneği ARÇ (Afette Rehber Çevirmenlik) ekibi olarak, ülkemizin yaşadığı Kahramanmaraş merkezli ve 10 ilimizi etkileyen 2 büyük deprem felaketinin ardından bölgede çevirmen olarak görev yapmak üzere başvurularınıza, gösterdiğiniz ilgiye, hassasiyete ve anlayışınıza çok teşekkür ederiz.

ARÇ Koordinasyon Ekibi olarak depremin ardından hemen teyakkuza geçerek AFAD ve uluslararası yardımlaşma sistemleri üzerinden gelişmeleri izlemeye ve yabancı ekipleri karşılamak için gereken hazırlıkları yapmaya başladık. Şu anda ARÇ koordinasyon ekibi sahada ve merkezde görev yapıyor.

ARÇ olarak deprem sabahından itibaren, sahaya gitmeye hazır ARÇ gönüllülerini farklı dillerde organize etmeye ve formumuzu güncelleyerek yeni başvuruları da kabul etmeye başladık. Kısa sürede formumuzu binlerce kişi doldurdu ve ikinci günden itibaren formun yönetimi ve tasnifi bu yüksek rakamlar nedeniyle zorlaşmaya başladı. Başvuruların hepsi değerlendiriliyor ama bunların içinden ancak belli ölçütlere uygun olanları görevlendirmemiz mümkün olabiliyor. İlk günlerde özellikle İstanbul ve Ankara’dan bölgeye çevirmen göndermeye çalıştık ama ulaşım zorlaşınca bölgeden çevirmenlere öncelik vermeye başladık. Şu anda, bölgede olan ya da kolayca görev yerine gidebilecek çevirmenleri tercih ediyoruz. Uygun durumlarda İstanbul ve Ankara’dan da bölgeye çevirmen gönderiyoruz.

Bugüne kadar gelen 100’den fazla yabancı ekibin çoğuna çevirmen desteği sağlayacak şekilde çevirmen görevlendirdik ve koordine ediyoruz. Çevirmenlerimizi belli aralıklarla dinlendirmemiz ve değiştirmemiz gerektiği için yeni başvuruları da kabul etmeyi sürdürüyoruz. Ayrıca arama ve kurtarma ekiplerinin ardından yardım ekipleri de gelmeye başlayacağı için çevirmen ihtiyacı önümüzdeki haftalarda da devam edecek.

Ülkemizin bu zor anında gönüllü çevirmen olarak görev yapmak üzere başvuran herkese bir kere daha teşekkür ederiz.

 

Çeviri Derneği

ARÇ Organizasyonu