Gönüllü Başvuruları

Kahramanmaraş Depremlerinde Gönüllü Çalışma için ARÇ’a Başvuru Yapanlara Yönelik Bilgilendirme

Değerli Gönüllü Dostumuz,

6 Şubat 2023 sabahı Kahramanmaraş merkezli 7.7 büyüklüğündeki deprem haberini ilk dakikalarda aldıktan sonra, Afette Rehber Çevirmenlik (ARÇ) Organizasyonu olarak başlattığımız acil müdahale çalışmaları kapsamında oluşturduğumuz “ARÇ Görev Durum Bilgisi” formunu dolduran binlerce gönüllü oldu. Bu ilgi yüksek bir duyarlılığın yansımasıydı ve bize güç veren unsurlardan biri oldu. Bununla birlikte form dolduranların büyük çoğunluğuna görevlendirmelerde yer veremedik ve o hararetli günlerdeki acil müdahale sürecinde topluca bilgilendirme yapma olanağımız da olmadı. Form dolduran dostlarımızın birçoğunun kendilerince haklı nedenlerle geri bildirim beklediğini ve ARÇ’ın işleyişini sorguladığını biliyoruz. Sonuç olarak bu durumun oluşmamasını dilerdik ve bundan sonraki çalışmalarımız için bu deneyimi dikkate almamız gerektiğini biliyoruz.

Oluşan iletişim boşluğunu gecikmeli de olsa telafi etmek için toplu SMS yoluyla form dolduranlara ulaşmayı hedefledik. SMS’te verdiğimiz bağlantı üzerinden bu bilgilendirme sayfasına olabildiğince çok kişinin ulaşmış olmasını umuyoruz.

Buradaki bilgilendirmeyle hem ARÇ çalışma sürecini tanıtmak, hem de oluşan iletişim boşluğunun nedenine açıklık getirmek istiyoruz.

Web sitemizde ayrıntılarını bulacağınız üzere ARÇ 2000 yılından beri faaliyet gösteren bir yapı ve kendi üye ağı bulunuyor. Afetlerde acil müdahale çalışmalarının zorluklarından ve hassasiyetlerinden dolayı hazırlıklara ve eğitimlere özel bir önem veriyoruz. İhtiyaç halinde ilk görevlendirmeleri de mevcut ARÇ ağı içerisinde gerçekleştiriyoruz. Öte yandan büyük afetlerde farklı kanallardan gönüllülerin katılımının da gerekli olduğunu bilerek acil durum müdahale planlarımızı buna uygun oluşturuyoruz. Daha önce ARÇ ağına girmemiş ve bir eğitim almamış gönüllülerle de belli koşullara bağlı olarak birlikte çalışıyoruz. Vurgulamak isteriz ki, çalışma tarzımızda genel medyada veya sosyal medyada gönüllü çağrısı yapmak bulunmuyor, bunun sakıncalarını da bildiğimiz için böyle bir yoldan özellikle uzak duruyoruz. İşbirliği içinde olduğumuz başka STK’larla, üniversitelerin çeviri bölümleriyle bağlantılarımız ve yerel girişimlerle kurduğumuz ilişkiler gibi kanallardan gönüllülere ulaşma olanaklarımız yeterince oluyor. Bu depremdeki çalışmalarımız hakkında yaptığımız bilgilendirmede görüleceği üzere, bu afette de söz konusu iletişim kanallarından ve bağlantılarımızdan geniş ölçüde yararlandık.

Bu açıklamalardan tahmin edebileceğiniz gibi ARÇ Görev Durum Bilgisi formunu da sosyal medyadan duyurmak bizim çalışma tarzımıza uymazdı. Depremin haberini aldığımız anda harekete geçtik ve kısa süre sonra bu formu oluşturarak sadece kendi üye ağımız içinde paylaştık. 300’e yakın kişinin üye olduğu ağımızda göreve gitmeye hazır olanları belirledikten sonra üye ağımız dışından gönüllü katılımları da genişletmeyi hedefliyorduk. Ancak bizim isteğimiz ve kontrolümüz dışında söz konusu form kısa süre içinde internette çeşitli ortamlarda paylaşılmaya başlandı. Büyük bir ilgi patlaması yaşandı, ilk gün üç bine yakın kişinin form doldurduğunu gördük, ikinci günün gecesinde sayı yedi bini aşmıştı. Form dolduran sayısı on bine doğru giderken formu askıya aldık. Bu planlamadığımız ve beklemediğimiz başvuru dalgası, bizim yoğun çalışmalarımız içinde özel olarak zaman ayırıp ilgilenebileceğimiz bir kaynak özelliği taşımıyordu.

Planlarımızda öngördüğümüz gibi, işlerliğine güvendiğimiz kanallar ve bağlantılar üzerinden gönüllülere ulaşarak sahadaki görevlere yönlendirdik. Bununla birlikte elimizdeki on bine yakın başvuruyu da tümüyle göz ardı etmedik. Özellikle deprem bölgesinde veya yakın illerde bulunan gönüllülere ihtiyaç duyulduğunda bu başvurulardan filtrelemeler yoluyla çok sayıda gönüllüye ulaştık ve birçokları da sahada ARÇ koordinasyonunda görev yaptı. Ama sonuçta form dolduranların büyük çoğunluğuyla bir bağlantı kuramamış olduk.

Göreve gönüllü olanların katılım isteği çok değerli ve bunun işlevsel bir yolu olarak ARÇ yapılanmasını görenlerle bağlantı kuramamış olmak bizim için ayrıca üzücü oldu. Bu durumu kendi açımızdan bir ihmal olarak görmüyoruz, ancak bu tür bir gelişmeyi öngörmemiş olmayı bir eksiklik olarak değerlendirdik ve bu deneyimin sonucu olarak önlem almanın gerekliliğine inanıyoruz. Acil müdahale çalışmalarımızın aşırı bir yoğunlukla geçen ilk evresini 19 Şubat’ta tamamladık, devam çalışmaları da belli bir yoğunlukta devam ederken bu konuya da şimdi zaman ayırmış oluyoruz.

Öncelikle ilginize ve ARÇ’a gösterdiğiniz güvene teşekkür etmek isteriz. ARÇ ağında veya farklı girişimler altında afet ve acil durum müdahale çalışmalarına ilginin devam etmesi ülkemiz ve mesleğimiz açısından bir kazanım olacaktır. Yakın zamanda ARÇ olarak herkese, ama özellikle de form dolduranlara açık bir tanıtım toplantısı düzenlemeyi düşünüyoruz. Özellikle hareket tarzımızın ve gönüllüleri görevlendirme sürecimizin en geniş kesimlerce bilinmesinin ARÇ’ın işlerliğine katkısı olacağına inanıyoruz.

Büyük yıkım ve acılara sebep olan bu tarihi deprem hepimize yeni şeyler öğretti. Sorumluluk duygularımız güçlenirken afete müdahalenin zorluklarını de daha fazla deneyimledik ve risk azaltmanın önemi daha açık görüldü. Bir çevirmenlik meslek yapılanması olan ARÇ da bundan sonraki afet yönetim süreçlerinde daha geniş katılımlarla yer almayı, deneyimlerden yararlanarak kendini geliştirmeyi hedefliyor.

Doğa olaylarının afetlere dönüşmediği günlerin özlemiyle,

ARÇ Görevlendirme Birimi